تجارت الکترونیک (درس چهارم)

طراحی و ساخت سایت

کلید تجارت الکترونیک به خصوص در وب، ارائه محتویات و مطالب به کاربر و توسعه تجربه تجارت ، در اینترنت است.کیفیت محتویات سایت وب رابطه مستقیم با موفقیت آن سایت دارد.برخی از عوامی که باعث موفقیت یک سایت و اثربخشی آن می گردد عبارتند از:
1.سایتهای تجاری موفق در اینترنت، بیشتر از منظر مشتری طراحی می شوند تا شرکت.
2.استفاده و مرور مطالب سایت آسان است.
3.هنگام سفارش و فروش کالا شیوه و نحوه کار برای مشتری آسان می باشد.
4.ارتباط با کاربر بیشتر در سطح فردی و شخصی است.
5.ارتباط مشتری با سایت و مسولین آن بسیار آسان است.
6.شرکت یا مسولین سایت به ارتباطات و بازخور سایت پاسخ می دهند.
7.مطالب سایت به سرعت به روز شده و باعث بازگشت مجدد مشتری می شود.

طراحی سایت برای مشتری
بسیار مشاهده شده است که طراحان سایتها ،طراحی خود را بر روی شرکت متمرکز می کنند و خود را به این طریق به دنیا معرفی می کنند.گرچه این هدف در ظاهر قابل درک است ولی این نگرش در طراحی سایتهای وب موجب غفلت از مخاطبین سایت،مشتریان و ایده مشتری گرایی می شود.

اصول طراحی موثر سایتهای وب ،ارائه اطلاعات ضروری و مورد نیاز مشتری است.

به عنوان مثال قراردادن FAQ یک پدیده ساده و درست در جهت پاسخگویی به سوالات مشتری است و می تواند در تشخیص مفید بودن یک محصول یا خدمات و همچنین آموزش فنی راجع به بعضی محصولات یا خدمات به مشتری کمک کند.
بر اساس مطالعات موسسه گارنر ،شرکتهای سراسر جهان به طور تقریب 820 میلیون دلار برای پاسخگویی و پشتیبانی مشتری، در سال 2000 هزینه کرده اند.
برای کمک به تشخیص اینکه چه اطلاعات با ارزشی می تواند موجب تأثیر بیشتر سایت وب گردد بایستی خواسته و نیاز مشتری را مورد توجه قرار داد.مراجعات مشتری به سایت یا به خودی خود است و یا از طریق یک منبع اطلاعاتی است.بنابر این واحد خدمات مشتری نیز می تواند کمک خوبی برای طراحان سایت باشد تا با انواع پرسشهای مشتریان آشنا شوند.

مرور آسان سایت
اطلاعات با ارزش ، اساس توسعه و طراحی وب است.ساختار سایت وب که مشتریان را قادر به مشاهده اطلاعات می کند نیز دارای اهمیت است.
در حالی که طراحان،بیشتر تمایل به ساختار نوع درختی دارند و همه چیز را از صفحه اولیه
(Homepage) آغاز می کنند، مشتریان معمولاً مرور سایت را از صفحه اولیه آغاز نمی کنند.دلیل آن دسترسی سایتها از طریق جستجو گرهای اینترنتی است.

تنظیم نحوه ارتباط به موظوعات اصلی سایت روی تمام صفحات سایت هم روش مؤثری است.با این روش کاربران در هر صفحه ای از سایت که وارد می شوند با عنوان موضوعات ارائه شده در کل سایت آشنا شده و موجب توقف بیشتر آنها در سایت می شود.علاوه بر این در سایتهای بزرگ بهتر است از یک جستجو گر داخلی نیز استفاده شود تا کاربران با سرعت بیشتری به مطلب و محتویات سایت دسترسی پیدا کنند.
برای مثال سایتی که 40 گروه اطلاعات در 12 سطح دارد وشاید بیش از 90 هزار امکان انتخاب برای کاربر داشته باشد بایستی به وسیله مرورگر مناسبی اداره شود تا کاربر بتواند به راحتی و با سرعت بیشتر اطلاعات مورد نیاز خود را برداشت کند.

طراحی گرافیکی
وب یک محیط گرافیکی است و باید طراحی سایت در این محیط ، حرفه ای باشد.سایتهای تجاری مؤثر در اینترنت با ترکیبی از طرحهای حرفه ای قابل ساخت است. طراحان حرفه ای اولاً تشخیص درستی از کاربرد گرافیک دارند و ثانیاً نسبت به نحوه ظاهر شدن کار طراحی شده ، در مرورگرهای مختلف حساس هستند.
بار گذاری سریع صفحات در مرورگرهای کاربران ، از عوامل مهم در طراحی سایتهای تجاری می باشد.
تحقیقات نشان می دهد که کاربران بیش از 12 ثانیه برای بارگذاری یک صفحه صبر نمی کنند.موضوع دیگر اندازه پنجره و صفحه سایت است.اندازه پنجره برای تمام کاربران یکی نیست،کاربرانی که از کامپیوترهای جیبی (Note book) استفاده می کنند دارای مانیتورهای کوچکی هستند و به عنوان مثال سایتی که برای مانیتورهای بزرگ طراحی شده است در مانیتورهای کوچک، متن حاشیه سمت راست آن مشاهده نمی شود.
نحوه نمایش صفحات در مرورگر های مختلف متفاوت است و طراحان باید صفحه طراحی شده خود را در مرورگر های مختلف مورد آزمایش قرار دهند.
استفاده صحیح از چند رسانه موجب حفظ سایت تجاری می شود به شرط آنکه عناصر درست و متناسب با اهداف تجاری سایت باشد.
تأثیر متقابل سایت وب از دیگر عواملی است که می بایست به آن توجه کرد.
فراتر از چند رسانه تکنولوژی های دیگری وجود دارد که محتویات سایت را قادر به اجرای هر فعالیت مطلوب و دو طرفه در اینترنت می کند.زبان جاوا ، کنترل های OLE و Active Xاز این تکنولوژی ها می باشد. این تکنولوژی ها باعث ارتباط با کاربر می شود و از مزیت آنها این است که در کامپیوتر کاربر (Client) جرا می شود.علاوه بر این استفاده از زبانهای برنامه نویسی نظیر ASP و PHP و بانکهای اطلاعاتی مثل SQL SERVER و ORACEL ضروری می باشد.
در کنار اهمیت گرافیک ، اطلاعات نیز از منابع با ارزش در رب است.صفحه اولیه معرف شخصیت شرکت یا سایت می باشد.این صفحه باید دارای کمترین متن و محدود به توضیحات بخشهای مختلف سایت باشد.
رنگ متنها و پشت زمینه سایت باید هماهنگ باشند به گونه ای که متنها راحت خوانده شوند.

الگوی صفحات وب
قاعده ساده ایی که رفتار بیشتر خریداران شبکه ای را توضیح می دهد ، الگوی صفحات وب است.این ایده از آنجا ناشی شده که مشتریان ، صفحات وب را یکی یکی و بر اساس تجربه خرید باز می کنند نه اینکه بر اساس فکر زیاد به آنها رسیده باشند.مشتریان بیشتر روی صفحه ای که در آن هستند متمرکز می شوند نه بر روی کل آن سایت.
در هر صفحه مشتریان ممکن است دو کار را انجام دهند : تأیید کلیدی که آنها را به هدفشان نزدیکتر می کند یا با کلید برگشت، از آن صفحه منصرف می شوند.
بسیاری از سایتهای فروش کالا در اینترنت ، موقعیت هر صفحه در کل سایت و سایر امکانات موجود در آن سایت را به مشتری نشان می دهند.بعضی از سایتها با چیزهایی از قبیل میله های ابزار،میله مرورگر عمودی و افقی و امثال آنها شلوغ شده اند که در کل ، ارتباطی با مشتری ندارند.در کل مشتریان معمولاً به ساختار کلی سایت دقت ندارند ، بلکه به دنبال انجام کاری هستند که آنها را به هدف شخصیشان نزدیکتر می کند.
نکته دیگر در الگوی صفحات این است که صفحات وب نباید یک مرتبه به اهداف زیادی برسند.تمرکز هر صفحه یا کل سایت روی یک هدف مشتری ، کار را برای مشتری ساده تر می کندو ترافیک سایت را نیز بالا می برد.بنابراین هر صفحه وب را روی یک هدف متمرکز کرده و هر چیزی را که برای آن هدف ضروری نیست حذف نمایید.

روشهای سرعت بخشیدن به اجرای سایت وب
مردم در اینترنت بسیار بی صبرند و خیلی از آنها حاضر نیستند که منتظر بمانند تا صفحه های سایت شما به طور کامل در صفحه مانیتور آنها ظاهر شود.مطمئن باشید که به خاطر سرعت پایین سایتتان ممکن است مشتریانتان را از دست بدهید.
یکی از اهداف طراحی و نصب سایت باید این باشد که سایت تا حد ممکن سریع باشد.در اینجا به سه روش موثر اشاره می کنیم:

1.فشردن اندازه پرونده گرافیکی
ایده ای که در اینجا مطرح می شود این است که گرافیکها در یک پرونده کوچکتر فشرده شوند به طوری که صفحه وب شما سریعتر اجرا گردد.اغلب طراحان ، گرافیکهایشان را در Photo shop و Paint shop pro می سازند و فکر می کنند که گرافیکهایشان رادر کوچکترین اندازه ممکن در آورده اند،اما اینطور نیست. بیشتر اوقات گرافیکها می توانند فشرده تر هم باشند.
وقتی که گرافیکهایتان را ساختید توصیه می شود به سایتهای زیر مراجعه کنید.
برای قالبهای
www.gifoptimizer.com , www.gifwizard.com Gif و برای قالبهایJpeg به سایت www.jpegwizard.com مراجعه کنید.
در هنگام کار با برنامه های گرافیکی باید دقت کنید که از رنگهای زیاد در گرافیکتان استفاده نکنید.برای مثال بعضی ها در آگهی هایBanner خود از 16 میلیون رنگ استفاده می کنند در حالی که اکثر مواقع فقط ازسه رنگ واقعی استفاده می کنند.به هر حال از حداقل تعداد رنگ ممکن در طرحتان استفاده کنید.همیشه از حالت 256 رنگ استفاده کنید یا اگر می توانید حتی باید تلاش کنید تا از حالت 16 یا 8 رنگ استفاده کنید.

2.استفاده از جدول
اگر یک صفحه بلند دارید، دومین کاری که می توانید انجام دهید تقسیم کردن آن به چندین جدول می باشد در این روش با استفاده از جداول، متون را به چندین بخش مجزا تقسیم می کنیم،مرورگر بلافاصله صفحه را اصطلاحاMap نموده و به طور خودکار شروع به ظاهر کردن متن در اولین جدول می نماید.هنگامی که اولین جدول بر روی صفحه نمایان می شود بقیه صفحه هنوز در حال اجرا شدن است.این به بازدید کننده شما این امکان را می دهد که در حالی که بقیه صفحه وب شما در حال اجرا شدن می باشد ، بلافاصله شروع به خواندن نماید.

3.رها شدن از کدهای اضافی
یک راه دیگر برای سرعت بخشیدن به سایت وب ، از بین بردن کدهای اضافی معروف به ریداندنتHTML است.اگر شما از برنامه هایی مثل Front Page استفاده می کنید تعداد بسیار زیادی کد اضافی پیداخواهید کرد.این نوع برنامه ها تعداد زیادی از این کدها زا در صفحه شما قرار خواهند داد که اصولاً در سایت به آنها نیازی نیست و فقط اندازه پرونده شما را افزایش خواهد داد.با خارج کردن کدهای اضافی می توانید اندازه پرونده را به طرز چشمگیری کاهش دهید.
اکنون با استفاده از سه روش بالا پرونده را به میزان قابل توجهی کوچک کردید.حال سوال دیگر این است که چگونه می توانید زمان اجرای سایت خود را مشخص کنید.برای این منظور سایت Net mechanic به نشانی
www.marketingtips.com/tools.htmlمراجعه کرده تا گزارشی را دریافت دارید که سرعت اجرای صفحه شما را در چندین مودم رایج نشان می دهد.

رهنمودهای زیر برای طراحی یک سایت موفق می باشد و سبب می شود تا صفحات وب جذابتر و کاربر پسند تری را داشته باشید:

1.دقت کنید حجم صفحه اصلی و اولیه سایت شما بیش از 60 کیلو بایت نباشد و حداکثر طی مدت 30 ثانیه توسط کامپیوتری با سرعت 28.8 کیلو بیت در ثانیه دریافت شود.(این حجم و مدت زمان ایده آل برای سایت تجارت الکترونیک می باشد و برای سایتهای دیگر بسته به گرافیک آن متغیر است.)

2.مطمئن شوید صفحه اصلی سایت شما ، تمامی اطلاعات لازم و ضروری برای جلب توجه کاربران و بازدید کنندگان را در بر داشته باشد.

3.یکی از رایج ترین اشتباهات طراحان سایت عدم ذکر آدرس پست الکترونیک خودشان است.همیشه اطلاعات تماس خود را در سایت قرار دهید تا مردم بتوانند به وسیله آن پیشنهادات و انتقادات ،سوالات و ... را بیان کنند و در صورت دریافت نامه الکترونیک حداکثر ظرف 48 ساعت به آن پاسخ دهید.

4.طراحی سایت باید به گونه ای باشد که برای رسیدن به هر صفحه حداکثر 4 کلیک بر روی نوار مرور استفاده شود.

5.اطلاعات سایت خود را مرتباً به روز کنید.

6.محتویات سایت خود را از روی سایتهای دیگر کپی نکنید.

7.در هنگام انتخاب کلمات کلیدی برای معرفی سایت خود به بررسی سایتهای هم موضوع بپردازید تا کد منبع آنها را بیابید.
8.از صحت عملکرد سایت خود و نیز عدم وجود مشکل محتوایی مطمئن شوید.
9.صفحات وب خود را با مرورگر های مختلف و درجات وضوح و تنظیمات رنگ مختلف آزمایش کنید.
10.مطمئن شوید کلیه پیوند های(Link) سایت شما کار می کنند.
11.مطمئن شوید تمام تصاویر سایت شما درست نمایش داده می شود.برای هر تصویر یک توضیح در نظر بگیرید تا زمان بارگزاری، کاربر بداند که عکس مربوط به چه موضوعی است.
12.املای کلمات سایت خود را بررسی کنید.زیرا نام غلط محصول . نیز اشتباه در معرفی آن صدمات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
13.سایتتان را منسجم و یکپارچه کنید.به عنوان مثال هر صفحه آن نباید دارای یک رنگ زمینه و با الگوی متفاوت باشد.
14.گشت و گذار در سایت باید راحت و آسان صورت گیرد.تمامی پیوندهای سایت خود را به صورت متمرکز در بالا،پایین،چپ یا راست صفحه قرار دهید.
15.از بکارگیری ویژگی پخش خودکار صدا (Auto Play) در هنگام مراجعه کاربران به سایت خودداری کنید.
16.اندازه مناسب برای کادرهای تبلیغاتی 60*468 پیکسل است.ضمن رعایت این مساله سعی کنید در هر ضفحه بیش از 2 کادر قرار ندهید.
17.به طور کلی رنگ زمینه ای بغیر از سفید و سیاه را برای هشدار و تذکر بکار ببرید.رنگ سفید معمولاً مربوط به سایتهایی با متن طولانی به کار می رود و رنگ سیاه برای القای سردی و بی تفاوتی به کار برده می شود.


نویسنده: آقای سعید حاجبی

/ 0 نظر / 39 بازدید