نگاهی به کاربرد تجارت الکترونیک در سازمان های مختلف

 

زیر ساخت های تجارب الکترونیک:

 

 

-داشتن سیستم الکترونیکی بانکی

 

-برقراری امنیت در زمینه اطلاعات

 

-تهیه و تدوین نظام ملی اطلاعات و حق کپی رایت

 

-لزوم حفظ محرمانه بودن اطلاعات شخصی

 

-هماهنگ کردن قوانین و مقرارت کشور با مقرارت بین المللی

 

-قبول اسناد الکترونیکی توسط قوه قضائیه

 

-به کارگیری روش پرداخت الکترونیکی

 

-آماده سازی بستر مخابراتی

 

-رسمیت یافتن امضای الکترونیکی

 

 

 

مزایای تجارت الکترونیک:

 

 

تجارت الکترونیکی دارای مزایای بسیاری است از جمله:

 

 

افزایش فروش و درآمد و بهره وری، افزایش سطح رفاه زندگی مردم و دسترسی بیشتر و آسان تر به اطلاعات و همچنین محدودیت های ورود به بازار، دسترسی شبانه روزی به خدمات و تولیدات، صرفه جویی در هزینه های مبادلاتی، سرمایه گذاری on line ، تجارت بدون کاغذ، عدم حضور واسطه ها، کاهش هزینه جستجو، خدمات الکترونیکی بانکی و بیمه ای، افزایش رقابت.

 

 

تجارت الکترونیک در کشورهای مختلف:

 

 

میزان پیشرفت تجارت الکترونیکی در کشورهای مختلف، متفاوت است.آمریکا در تجارت الکترونیکی پیشتاز است.

 

 

بنابر گزارش forr-ester در سال 2002 ، میزان تجارت الکترونیکی آمریکا در سال 2003، 96/0 تریلیون دلار است که پیش بینی می شود به 1/7 تریلین دلار در سال 2006 برسدکه از رشدسالانه 95 درصدی برخوردار خواهد بود.

 

 

پس از آمریکا کشورهای پیشرفته اروپایی با اختلاف زیاد در رده دوم قرار دارد و کشورهای در حال توسعه با اختلاف زیاد نسبت به کشورهای پیشرفته اروپایی در رده سوم قرار داند.

 

 

بررسی وضع ایران در زمینه تجارت الکترونیکی

 

 

با بررسی موقعیت کشورمان در اقتصاد بین الملل متوجه استفاده محدودمان از فرصت های موجود برای ایجاد تحولات مثبت در تجارت الکترونیکی می شویم.

 

 

اگر کشور ما نتواند خود را در این عرصه وارد و از امکانات تجارت الکترونیکی استفاده کند، فرصت های زیادی را از دست خواهد داد.

 

 

توسعه تجارت الکترونیکی در کشورمان با موانعی می باشد از جمله:

 

 

نبودن زمینه های حقوقی لازم برای انجام این کاراز قبیل عدم مقبولیت امضای الکترونیکی، عدم وجود شبکه اصلی تجارت الکترونیکی و سخت افزار و نرم افزار مربوط به آن، سرعت پایین و محدودیت خطوط ارتباطی، عدم اطلاع دستگاها از مزایای تجارت الکترونیکی، هزینه اولیه نسبتا بالا و نبود انگیزه لازم،‌ کمبود دانش و فرهنگ استفاده از تجارت الکترونیکی و شبکه اینترنت، لزوم حمایت از حقوق مصرف کننده، حقوق گمرکی و مالیات های قابل وصول از تجارت الکترونیکی.

 

 

با این شرح بدیهی است انجام تمام مبادلات در کشور به صورت الکترونیکی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست، اما با قوانینی که در این باره تصویب شده است امید می رود در آینده ای نه چندان دور پیشرفت های خوبی در ایت زمینه صورت گیرد.برخی از این قوانین عبارتند از:

 

 

-وزارت علوم تحقیقات و فناوری موظف است با هماهنگی و حمایت وزارت بازرگانی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به ایجاد رشته ها و گرایش های مرتبط و نیز ارایه واحدهای درسی در زمینه های فنی و اقتصادی تجارت الکترونیکی اقدام کند.

 

-صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تهیه و پخش برنامه های آموزش و ترویج در زمینه تجارت الکترونیکی با همکاری وزارت بازرگانی اقدام کند.

 

-وزارت بازرگانی موظف است به طور مستمر نسبت به برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت تخصصی و عمومی و برگزاری همایش های بین المللی و داخلی در زمینه تجارت الکترونیکی اقدام کند.

 

-وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است هزینه های راه اندازی تجارت الکترونیکی را به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی ذیل ماده 148 قانون مالیاتهای مستقیم تلقی کند.

 

-تمام وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی موظفند نسبت به راه اندازی سیستم تجارت الکترونیکی در مبادلات خود اقدام و تا پایان برنامه سوم توسعه لااقل نیمی از مبادلات خود دا دب این روش انجام دهند.

 

-وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت بازرگانی موظفند ترتیبی اتخاذ کنند که مالیات ها و حقوق گمرکی اخذ شده از کالاها و خدمات مبادله شده در این روش افزون تر از سایر روش ها نباشد.

/ 9 نظر / 405 بازدید
داریوش مسکین

سلام دوستان عزيز وبلاگ محشری دارد. خيلی استفاده بردم. می خوام شما رو به لينکهای خودم اضافه کنم موفق باشيد خداحافظ

آرزو بهاری

سلام همراه شو عزیز تنها نمان به راه کین درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود منو منتظر نذار

امير

سلام آيا امکان داره دعوت نامه cloob.com واسم ارسال کنيد؟ ممنون می شم

حسام

چرا که نه! اما سايت کلوب که فيلتر شده!

منصور

با عرض سلام و تبریک سال جدید این حقیر وبلاگی به این صورت دارم که لینک شمارو در اون قرار دادم . خوشحال میشوم اگه سر بزنین و نظرتونو بگید . امیدوارم همواره پیروز و سربلند باشید .

منصور

تجارت الکترونیک ضرورتی صد در صد در دنیای امروز و فرداها .

الهه

بازم سلام عالی بود مر30

احمد ابراهیمی

با سلام متن شما راخواندم گر چه اطلاعاتی از تجارت الکترونیکی ندارم مشکلات را کمی فهمیذم از شما سپاسگزار خواهم بود اگر مرا راهنمایی کنید که چگونه میتوان به سیستم تجارت الکترونیکی دست یافت. باسپاس

کشتیبان

مطمئنی اولین سایت تخصصی تجارت الکترونیک را شما اختراع کرده اید؟