گام سوم - وسایل و امکانات لازم را فراهم کنید.

۱. E-MAIL: داشتن یک آدرس E-Mail مناسب که همیشه در دسترس باشد یکی از مهمترین نیاز های یک تاجر اینترنتی است. بهتر است که برای کار خود یک Domain ثبت نمائید و آدرس پست الکترونیکی شما همراه با اسم دومین خودتان باشد. این شکل آدرس خیلی خوب در خاطره ها می‌ماند و چون از سرویسهای رایگان استفاده نمی‌کنید میل باکس شما از پیامهای ناخواسته و تبلیغات خالی خواهد ماند، همچنین استفاده از سرویس POP3 و SMTP به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از برنامه های ارسال و دریافت E-Mail مثل Outlook, Outlook Express, OPERA Browser و یا Netscape به صورت آفلاین پیامهای خود را تهیه کنید و پیامهای رسیده را بخوانید، همچنین قابلیت مرتب و آرشیو کردن پیغامها و آدرسها و همچنین پرینت کردن آسان آنها در اختیار شما خواهد بود. در صورتی خرید Domain برای شما میسر نیست، به شما پیشنهاد میکنم که از یکی از سرویسهای زیر استفاده کنید:
سرویس رایگان ایمیل نو آور وابسته به ایز ایران
و یا
سرویس رایگان ایمیل مایکروسافت هات میل
این دو سرویس علیرغم رایگان بودن سرویسهای POP3 و SMTP را نیز ارائه می‌دهند که از این نظر از تمامی سرویسهای دیگر بهتر میباشند.
به خاطر داشته باشید از E-Mail خود فقط برای کار تجارت استفاده کنید و از ارائه آن در فرمهای مختلفی که ممکن است در اینترنت به آنها برخورد کنید پرهیز نمائید. (بهتر است برای این منظور یک ایمیل دیگر را در نظر بگیرید) این کار باعث می شود که میل باکس شما از پیغامهای ناخواسته و تبلیغات خالی بماند و حجم زیاد ایمیل های زاید و تبلیغات مزاحم شما نخواهد شد.
۲. تلفن و فاکس: با اینکه آدرس ایمیل شما جهت اکثر ارتباطات شما کاربرد خواهد داشت اما شما به هیچ عنوان از تلفن و فاکس بی‌نیاز نخواهید بود.
خیلی از افراد و شرکتها علاقمندند که با شما تماس تلفنی داشته باشند و یا برایتان فاکس ارسال نمایند، در بعضی از موارد هم فرستادن و گرفت فاکس اجتناب ناپذیر است، مثل مواردی که می‌خواهید از شرکتی پیش فاکتور و یا فاکتور دریافت کنید و یا برعکس، بفرستید.
جهت کارهایی مثل ثبت سفارش در وزارت بازرگانی و یا گشایش اعتبارات اسنادی L/C به اصل فاکتور و یا فاکس آن نیاز میباشد و در حال حاضر E-Mail قابل استناد نخواهد بود.
از شماره تلفن و فاکس خود می توانید جهت معرفی شرکت خود در دایرکتوری ها و سایتهای اینترنتی استفاده کنید. (در آینده چند دایرکتوری و سایت خوب جهت این کار به شما معرفی خواهد شد، ثبت نام شرکت در چنین سایتهایی باعث ترافیک کاری بسیار مطلوبی خواهد شد).

البته داشتن یک سیستم کامپیوتر خوب همراه با اسکنر و چاپگر را هم نباید از نظر دور داشت.

/ 1 نظر / 35 بازدید
پرنوش زندی

با سلام و خسته نباشید ممنون از اطلاعاتتون می تونم ازتون خواهش کنم در ارتباط با اصطلاحات بازرگانی و مکاتبات بین المللی برای من اطلاعاتشو ارسال کنید من تمایل دارم که کامل مکاتبات رو یاد بگیرم اگر ممکنه به من کمک کنید من لیسانس زبان انگلیسی هستم و می خوام در بخش سفارشات خارجی یک شرکت کار کنم .پیشاپیش از لطف شما سپاسگذارم .