تجارت الکترونیک (درس پنجم)

فضا بر روی اینترنت (host)

پس از برنامه ریزی و تهیه نقشه کار و طراحی سایت می بایست سایت خود را بر روی شبکه اینترنت و در معرض دید دیگران قرار دهید.جهت این کار باید به یکی از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی(ISP) مراجعه کرده و درخواست فضا بر روی اینترنت نمایید.
اصولاً خدمات میزبانی وب به 3 حالت ارائه می شود:

1. رایگان
در این حالت دومین به نام شما نیست و فضای اختصاصی حدود 20 مگا بایت در اختیار شما قرار می دهند.این گونه میزبانها هیچگونه پشتیبانی واقعی برای شما انجام نمی دهند.

2. ارزان
در این حالت تنظیمات اولیه رایگان است.هزینه زیر 30 دلار در ماه دریافت می کنند.دارای مدیرتFTP ،پشتیبانیOnline در طول ساعات کاری می باشند.

3. خدمات کامل
هزینه ای برای تنظیمات اولیه ، هزینه ای بالاتر از 35 دلار در ماه ، دارای مدیریت Web Base پشتیبانی شبانه روزی و در طول هفته می باشند.
حال به توضیح هر یک از این 3 حالت می پردازیم.
حالت اول برای سایت شخصی ، خانوادگی ، سرگرمی ، کلوپ یا در کل برای تفریح ایده آل است ولی برای کار و تجارت مناسب نمی باشد. .جهت اداره کردن یک کار سود آورOnline
شما به فصای خیلی بیشتری برای ذخیره کردن اطلاعات و همچنین ثبت سایت به نام خودتان نیاز دارید.بدون یک ظاهر حرفه ای کار شما بلافاصله اعتبار خود را از دست خواهد داد.
حالت دوم در ظاهر انتخاب خوبی است.بیشتر شرکتهای ارائه دهنده میزبانی وب با هزینه پایین قول پشتیبانی فنی رایگان را میدهند اما بیشتر این شرکتها اشکال بزرگی دارند که شما زمانی متوجه خواهید شد که دیگر خیلی دیر شده است.حقیقت این است که آنها اصلا نمی توانند به قول خود عمل کنند.

حالت سوم میزبانی حرفه ای وب و با کیفیت بالا که شما برای تنظیمات اولیه و همینطور هزینه ماهیانه باید مقدار پول بیشتری بپردازید.این شرکتها در هر ساعت از روز و هر هفت روز هفته به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی و کمک به شما هستند.اینگونه سایتها بجای تنها FTP مدیریت Web base و همچنین رایج ترین فناوری online موجود مانند خطوط T3 سریع جاوا ، گزارش آمار مربوط به سایت، Real Video وReal Audio و موتور جستجوی مخصوص سایت خودتان را نیز در اختیارتان قرار می دهند.
تمام میزبانان وب خدمات مشابهی را ارائه می کنند.یک شخص یایک شرکت صفحات خود را بر روی سرویسگر(Server) میزبان قرار می دهد و تمام مردم جهان از طریق مرورگر خود آن صفحات را می بینند.ولی این کل قضیه نیست.کیفیت و کارایی یک سایت وب ، به پهنای باند ، امکانات سرویسگر و ساختار فنی شرکت میزبان بستگی دارد.
برای انتخاب یک میزبان وب مناسب باید عوامل زیر را در نظر گزفت:

1.قابلیت اطمینان
هنگام انتخاب یک میزبان وب ، باید به اندازه،سرعت،تنوع ارتباط اینترنت سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده میزبان توجه کنیم.آیا زمان بالا بودن (Uptime) سرویسگراز زمان پایین بودن (Downtime) آن بیشتر است؟زمان پاسخگویی میزبان ، کیفیت و استاندارد منبع انرژی اظطراری وهمچنین امنیت سرویسگر بسیار مهم می باشد.

2.خدمات مشتری
ارائه 24 ساعته خدمات به مشتری بسیار مهم می باشد.

3.زمان پاسخگویی
یکی از مهمترین پارامترها می باشد.با ارسال یک نامه به بخش پشتیبانی چقدر طول می کشد تا جواب بگیرید؟جواب آنها چقدر مفید و قابل استفاده است.قبل از عقد قرار داد با شرکت میزبان ، برای بخش مشتریان آنها یک نامه الکترونیکی ارسال کنید و اگر کمتر از 2 ساعت جواب گرفتید آنگاه اقدام کنید.

4.زمان مطمئن بالا بودن سرویسگر
اندازه و سرعت نشان دهنده مجموع پهنای باند شرکت میزبان با اینترنت و بنابر این سرعت دسترسی سایت و حجم ترافیکی است که می تواند داشته باشد.یکی از مهمترین پارامترها وجود چند منبع اینترنت برای شرکت میزبان است.برای اینکه حداکثر زمان بالا بودن سرویسگر بدست آید، باید چند ارتباط بین المللی اینترنت وجود داشته باشد.به این ترتیب اگر یکی از ارتباط ها قطع شود حداقل یک ارتباط دیگر وجود دارد که سرویسگر به کار خود ادامه دهد و سایت شما بالا بماند.
برخی از شرکتها ادعا می کنند که پهنای باند نامحدود دارند.این قضیه کاملا غیر واقعی است.چون هیچ کس چنین پهنای باندی نمی تواند داشته باشد.در این نوع شرکتها اگر سایت شماترافیک بسیار بالایی داشته باشد ، شرکت میزبان یا پول بیشتری طلب خواهد کرد یا سایت شما را متوقف خواهد کرد.

5.چیدمان سازمان شرکت
نوع سخت افزار استفاده شده،سیستم عامل وب سروری که در حال کار است، ساختار شبکه داخلی از پارامترهای مهم به شمار می آید.ساختار فیزیکی ارتباط با اینترنت و ارتباط سرویسگر ها با شبکه چگونه است؟در چه سطحی از فعالیت ، ارتقاء سخت افزار انجام خواهد شد؟اینگونه اطلاعات بسیار مهم هستند بخصوص زمانی که اطلاعات حیاتی تجارت شما در آنجا میزبانی می شود.

6.محافظت در مقابل بلایای طبیعی

7.محافظت در مقابل قطع برق

8.میزان امنیت سرویسگرها
در این مورد باید سوالات زیر را مد نظر قرارداد.
1.سیاست ها و تنظیمات امنیتی شرکت چگونه است؟
2.آیا دیوار آتش(Firewall) در شبکه وجود دارد؟
3.آیا متخصص امنیت در تیم آنها وجود دارد؟
عوامل دیگری نیز برای انتخاب یک میزبان وب خوب وجود دارد که به برخی از آنان اشاره می کنیم:
آیا میزبانی به صورتwww.yourdomain.com است؟منظور این است که با یک دومین مستقل میزبانی صورت می گیرد یا با دومین شرکت.
آیا سرویسهای ارائه شده بر اساس سیستم عامل ویندوز است یا یونیکس؟
این مسأله بیشتر به نوع طراحی سایت شما بستگی دارد .به عنوان مثال اگر شما ازPHPو MySQL جهت طراحی استفاده کرده اید بهترین سیستم عامل یونیکس می باشد ولی در صورت استفاده از ASP سیستم ویندوز مناسب است.

توجه: همیشه از شرکتهای تخصصی میزبان وب در سیستم عامل یونیکس یا ویندوز استفاده کنید.یعنی شرکتهایی که فقط سیستم یونیکس یا ویندوز راارائه می دهند.
آیا تضمین پس دادن پول در 30 روز اول وجود دارد؟
اگر قرارداد یکساله بستید و در بین سال پشیمان شدید آیا بقیه پولتان را می دهند؟
آیا پشتیبانی به صورت ایمیل است یا تلفنی هم امکان دارد؟
آیا به صورت روزانه از فایلهاBackup گرفته می شود؟
روی هر کامپیوتر وب سرور چند سایت را نگهداری می کنند؟(بهترین حالت زیر 250 سایت است.)
چه اسکریپتها و نرم افزارهای مجانی خواهید داشت؟مثلا Shopping cart خواهید داشت؟
آیا توانایی معرفی به موتورهای جستجو را دارد؟
آیا سابقه فعالیت خوبی دارند؟جهت بدست آوردن سابقه شرکتهای میزبان می توانید از آدرس زیر استفاده کنید.
Http://search.bbb.org/national/results.html
چند سایت مناسب جهت پیدا کردن میزبان وب وجود دارد که در زیر به 2 مورد آن اشاره میکنم.
www.hostsearch.com
www.webhostdir.com
نوع دیگری از میزبانی وب وجود دارد و آن قرار دادن سرور به وسیله خودتان است.در این حالت کافی است که خط ارتباطی سریعی به همراه یکIP استاتیک در اختیار داشته باشید و روی یک کامپیوتر که همیشه باید روشن باشد نرم افزار های مناسب از قبیل وب سرور و سرور بانک اطلاعاتی و... را نصب کنید. در این حالت تمامی امکانات کامپیوتر از قبیل مثلا 80 گیگا بایت هارددیسک به عنوان فضا، تمامیRam تمام قدرتCPU در اختیارتان خواهد بود.جهت این کار به یک خط ارتباطی سریع (ADSL) نیاز دارید .هزینه پرداختی این روش اجاره خط ارتباطی و مودم آن می باشد که هزینه خط ارتباطی بسته به نوع آن معمولا بین 500 تا 2000 دلار در ماه می باشد.در این روش باید کلیه جزئیات مربوط به شبکه و اینترنت را دانسته و بیشتر به دوستانی که در این زمینه تخصص دارند توصیه می شود.
خوب دوستان گرامی از درس آینده به بررسی یکی از مهمترین بخشهای E-commerce یعنی پرداخت پول می پردازیم.


نویسنده: آقای سعید حاجبی

/ 0 نظر / 49 بازدید