تجارت الکترونیک (درس سوم)

مراحل راه اندازی یک تجارت الکترونیک از نوع B2C

پس از بررسی انواع تجارت الکترونیک و مزایای آن نوبت به چگونگی و مراحل راه اندازی یک تجارت الکترونیک از نوع B2C می رسد. دلیل مطرح کردن تجارتB2C به این خاطر است که این نوع تجارت را هرشخصی می تواند راه اندازی کند و مسلما برای کلیه عزیزان مفید خواهد بود ولی تجارت از نوع دیگر به عنوان مثال B2B مستلزم هزینه بسیار بالا و محدود به شرکتها با یکدیگر یا تولید کنندگان می باشد.

فرآیند تجارت الکترونیک از شش مرحله تشکیل شده است.
مرحله اول بررسی (Cataloging) است. در این مرحله خریدار محصول مورد نظر خود را در سایتهای مربوطه بررسی می کند.پس از این مرحله خریدار با فروشندگان مختلف راجع به پارامترهایی مثل قیمت٬ نوع ٬ زمان تحویل ٬ خدمات پس از فروش ٬نحوه پرداخت و غیره مذاکره (Negotiation) می کند ویک فروشنده را انتخاب می کند.بعد از مذاکره بین خریدار و فروشنده قرارداد (Contracting) بسته می شود.اکنون نوبت پرداخت است.خریدار پول محصول خریداری شده را به فروشنده پرداخت(Payment) می کند.پس از پرداخت محصول خریداری شده به خریدار تحویل (Delivery) داده می شود.در نهایت فروشنده با خدمات پس از فروش (After sale support) از محصول خود حمایت می کند.
برای راه اندازی یک تجارت الکترونیک می بایست مراحل زیر را دنبال کرد:
Domain.1 و ثبت آن
2.طراحی و ساخت سایت
3.اجاره فضا بر روی اینترنت(Host)
4.پرداخت الکترونیکی
5.تأمین امنیت سایت
6.بازاریابی ،تبلیغ و جذب مشتری
7.بررسی و تحلیل کارایی سایت
حال به بررسی هر یک از این مراحل به طور کامل می پردازیم.

Domain.1 و ثبت آن
اولین گام در راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیک انتخاب و ثبت ، نام آن است.طی این مرحله صاحب سایت یک نام برای سایت خود اختصاص داده و آن را در شبکه اینترنت ثبت می کند. این نام در واقع آدرس سایت بر روی اینترنت است که در قالبی مشابهwww.storename.com به مشتریان معرفی می شود.انتخاب نام سایت از اهمیت بالایی بر خوردار است و باید نمایانگر نوع کالاها و خدماتی باشد که توسط سایت عرضه می شود.در عین حال باید ساده و کوتاه باشد تا به راحتی در ذهن مشتریان جای گیرد.
از آنجا که باید نام انتخاب شده در شبکه اینترنت یکتا باشد ، لذا بهتر است که ثبت آن در اولین فرصت صورت گیرد.
سایتهای مختلفی همچون
www.onlinenic.com و www.register.com بر روی اینترنت وجود دارند که این امکان را به صاحبان سایتها می دهند تا تعیین کنند آیا نام انتخابی آنها قبلاً ثبت شده است یا خیر.

برای این کار وارد سایت شده و در قسمت Whois نام مورد نظر خود را وارد کرده و دکمه مربوطه را کلیک کنید.برای ثبت کردن نام خود در صورتی که دارای کارت اعتباری بین المللی باشید می توانید بر روی همان سایت نام خود را ثبت کنید در غیر این صورت با مراجه شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی می توانید نام خود را ثبت کنید.در این صورت توجه داشته باشید که در ازاء ثبت نام خود می بایست یک Control Panel دریافت کنید.
آدرسهای اینترنتی دارای پسوندهای مختلفی می باشند که نسبت به موضوع سایت انتخاب می شوند.
بعضی از این پسوندها عبارتند از:

Com تجاری Commercial
Net شبکه ای Network
Org سازمانی Organization
Gov دولتی Government
Biz تجاری Business
Info اطلاع رسانی Information

سایتهای تجارت الکترونیک Biz یا Comمی باشند.

در درس آینده مباحث طراحی و ساخت سایت را آغاز خواهیم کرد.


نویسنده: آقای سعید حاجبی

/ 0 نظر / 103 بازدید