تجارت الکترونیک (درس هشتم)


انواع دیگر پرداختهای الکترونیک


1.سیستم Cyber Cash
این سیستم از یک مبادله تجاری دیجیتالی ساده استفاده می کند.اساس خدمات آن ، مبادلات ایمن ، اختصاصی و معتبر می باشد.در این سیستم مکانیسمی ارائه می شود که در آن از تکنولوژی رمزنگاری جدید شامل کلیدهای رمز عمومی و اختصاصی و امضاء دیجیتالی (در مبحث امنیت به توضیح این روشها خواهیم پرداخت)از طریق نرم افزار مخصوص سرویس دهنده و سرویس گیرنده استفاده می شود.
Cyber Cash از سال 1994 پایه ریزی شد و هدف موسسین آن همکاری با موسسات مالی و بازرگانان جهت ارائه سیستم پرداخت اینترنتی قابل قبول بود.
Cyber Cash نرم افزاری است که می بایست بر روی سایت فروشنده و کامپیوتر خریدار نصب شود.این نرم افزار از چند طریق قابل تهیه می باشد.با بسته های نرم افزاری مرورگرهای اینترنت ارائه می شود.
بعضی از بانکهای بزرگ آن را بین مشتریان خود به صورت رایگان توزیع می کنند و بر روی CD یا از طریق دانلود آن از سایت www.cybercash.com قابل تهیه است.
در این سیستم خریدار این نرم افزار را بر روی سیستم خود نصب کرده و مشخصات کارت اعتباری خود را در آن وارد می کند.پس از تأیید پرداخت این اطلاعات مستقیما بر روی سرویس دهنده فروشنده منتقل می گردد.
2.سیستم مایکروسافت
مایکروسافت تجارت الکترونیکی را با استفاده از بخش مهمی از سایتهای Web شرکتها هموار ساخته است.امکانات تجارت الکترونیکی به صورت یکپارچه و سازگار در خانواده محصولات Ms Back Office ارائه شده است.یکی از نرم افزار ها Microsoft Site Server است که محیط وب جامعی را برای مدیریت پیشرفته تجارت الکترونیک از طریق سایت وب ارائه کرده است.
نرم افزار Site Server شامل Commerce Server یک نرم افزار فروش در اینترنت است که در سال 1996 مورد قبول هزاران مشتری در کشورهای مختلف قرار گرفته است.
3.E-Wallet یا کیف الکترونیکی
استراتژی پرداخت E-Wallet مربوط به شرکت Master Card است.این شرکت چند نوع کیف الکترونیکی ارائه کرده است که مشتریان بر اساس نیاز بازار می توانند از آنها استفاده کنند.
کیفهای الکترونیکی برنامه های نرم افزاری هستند که در کنار کامپیوتر شخصی صاحب کارت یا سرویس دهنده عضو یا ارائه کننده خدمات شبکه نگهداری می شود.این برنامه شامل اطلاعات تمام پرداختهای ضروری ، صورتحسابها و حمل کالا به ازاء هر خرید در شبکه است.
کیف الکترونیکی همانند شکل شبکه ای کیف واقعی است.اطلاعات شخصی و پرداخت شما در جایی نگهداری می شود تا هنگام نیاز برای خرید چیزی در شبکه از آن استفاده کنید.کیف الکترونیکی شما را در پر کردن فرمهای سفارش شبکه ای کمک می کند و موجب سرعت عمل و سادگی کار خرید می گردد.
شما با دریافت یک E-Wallet کلیه مشخصات خود و کارت اعتباری خود را در آن ذخیره کرده و در صورت خرید از روی شبکه ID کیف خود را وارد کرده و کلیه کارها به طور اتوماتیک انجام می گیرد.نمونه ای از این مدل را می توانید در Pay Direct سایت Yahoo ملاحظه کنید.

علاوه بر پر کردن فرمهای سفارش ،کیفهای الکترونیکی کارهای بیشتری انجام می دهد.به عنوان مثال:
1.نگهداری کلمه رمز برای سایتهای مختلف
2.سابقه خریدها با کیف الکترونیکی
3.نگهداری چندین آدرس حمل کالا
4.نگهداری کتابچه راهنما
5.تذکرات خودکار درباره فروش فوق العاده و تخفیفها
روشهای پرداخت الکترونیک را بررسی کردیم ولی استفاده از این روشها در ایران تقریبا غیرممکن یا بسیار مشکل است.در ذیل تعدادی از محدودیت های این روشها را مشاهده می کنید.

مشکلات روشهای پرداخت الکترونیک در ایران
1.استفاده از کارتهای اعتباری در ایران بسیار مشکل است.
2.از نظر فرهنگ تجاری، خریدار این اعتماد را به فروشنده ندارد که مشخصات کارت اعتباری خود را به فروشنده بدهد و او بتواند از آن برداشت کند.
3.زیرساختهای حقوقی و قانونی برای رسیدگی به تخلف وجود ندارد.
4.گرفتن کارت اعتباری بین المللی در ایران کاری بسیار دشوار است.
5.گرفتن Merchant ID شناسه مخصوص فروشنده یا بازرگان در ایران تقریبا غیر ممکن است.


نویسنده: آقای سعید حاجبی

/ 1 نظر / 71 بازدید
siavash

سلام من يه وبلاگ دارم اگه مايلی ميتونيم لينک هم ديگه رو بزاريم